Problem z kotem? Twój kot zachowuje się w niezrozumiały sposób i sprawia Ci kłopoty? W Catfield pomożemy Ci rozwiązać problemy z zachowaniem kota. Chcesz wiedzieć więcej o kotach? Zapraszamy do zapoznania się z ofertą dla kotów!

Przysmaki to najpopularniejsza spośród nagród w psim szkoleniu. Wiele osób niemal mechanicznie „nagrodę" utożsamia z podaniem przysmaku. Niestety, często także mechanicznym podaniem. Jakie tajemnice kryje w sobie nagradzanie jedzeniem i co warto wiedzieć, by robić to skutecznie?

Jedzenie nagrodą uniwersalną?

Smaczne, urozmaicone i aromatyczne jedzenie jest nagrodą chętnie przyjmowaną przez większość psów. „Większość" nie oznacza oczywiście wszystkich. Są psy, które ponad jedzenie zdecydowanie przedkładają chwilę zabawy lub nawet kontakt z człowiekiem. Inne z kolei wydają się niezainteresowane niczym poza środowiskiem – węszeniem, bieganiem, kopaniem dołków. Niektóre z psów pozornie niezainteresowanych jedzeniem po prostu nie miały jeszcze okazji sprawdzić przysmaków, które naprawdę przypadłyby im do gustu. Z kolei część z nich po prostu nie uznaje takiej formy nagradzania za atrakcyjną i zadaniem opiekuna staje się ustalenie, co przedstawia dla nich większą wartość.

Jakie przysmaki wybrać do treningu?

Odpowiadając na pytanie, jakie przysmaki należy wybrać do szkolenia, nie sposób polecić konkretnej marki czy smaku. Psy mocno różnią się między sobą preferencjami. To, co dla jednego będzie miało wyborny smak i aromat, drugiego pozostawi całkiem obojętnym. Warto więc testować różne opcje smakowe, wielkościowe, różne konsystencje i zapachy.

Dobry przysmak treningowy powinien jednak mieć pewne cechy. Dobrze, by był:

niewielki (możliwy do zjedzenia naraz, bez długiego przeżuwania),
półmiękki lub miękki (by uniknąć zakrztuszenia się podczas jedzenia),
z naturalnych składników, odpowiednich dla psa,
bez barwników i aromatów.

Repertuar przysmaków powinien być szeroki. Nieco mniej atrakcyjne za prawidłowe powtórki prostego, znanego ćwiczenia, najlepsze na świecie – za wyjątkowe osiągnięcia! Warto wykazać się wyobraźnią: przygotować małe, psie kosteczki, kawałki suszonych mięs, przysmaki z dodatkiem ryb, kawałki sera, pasztet w tubce, różne smaki gotowych nagród... pies z pewnością to doceni i wykaże większą motywację.

Liczy się... sposób podania

Nie chodzi oczywiście o sztućce i wymyślnie poskładane serwetki (choć niektóre psy sprawiają wrażenie, jakby mogły to docenić). Chodzi dokładnie o sposób, w jaki smakołyk w nagrodę trafia do psiego pyska. Nawet najlepszy przysmak znudzi się i spowszednieje, jeśli będzie ciągle podawany dokładnie takim samym ruchem, wprost z dłoni przewodnika. Dlatego warto zmieniać strategię, wypróbowując:

rzucanie psu jedzenia, by łapał je w locie,
rzucanie przysmaków na podłogę lub trawę,
rzucanie jedzenia daleko i element wspólnej pogoni, w której zawsze wygrywa pies,
podawanie raz pojedynczo, raz szybkimi seriami,
podawanie z przodu, z boku, zza siebie, niżej lub wyżej...

W szkoleniu chodzi o zabawę. Także o to, by zaskakiwać psa, zmieniając coś czasem w sposobie nagradzania.

Zalety nagradzania przysmakami

Nagradzanie psa za pomocą przysmaków ma wiele oczywistych i mniej oczywistych zalet. Przede wszystkim, jest prostą dostępną formą, łatwą w zastosowaniu. Wystarczy mieć przy sobie saszetkę pełną smaczków (w wersji dla odważnych minimalistów – kieszeń kurtki) i podawać je psu (w zróżnicowany sposób!) gdy dobrze wykona zadanie. Ale to nie jedyna zaleta nagradzania jedzeniem. Należą do nich także:

możliwość przedłużania zachowania (np. przez podawanie przysmaków do wylizywania),
łatwość stopniowania atrakcyjności nagrody,
szybkość nagradzania bez konieczności przerywania skupienia na dłużej,
szerokie spektrum możliwości i rodzajów przysmaków do wyboru.

Nagradzanie przysmakami – minusy tego rozwiązania

A czy nagradzanie psa jedzeniem podczas szkolenia ma jakieś wady? Niestety, ma – i zdecydowanie należy je wziąć pod uwagę:

możliwość przekarmienia psa, gdy przysmaki nie są odliczane od jego dziennych porcji jedzenia,
stosunkowo mała precyzja w porównaniu ze stosowaniem pochwały słownej,
mało dynamiki, której wiele psów potrzebuje, by się zaangażować,
możliwość uzyskania skupienia na przysmaku, zamiast na przewodniku.

Ryzyko przekarmienia psa przysmakami jest szczególnie duże w przypadku małych ras o niewielkich żołądkach. Warto przemyśleć wydawanie jednej z dziennych porcji suchej karmy jako nagród w procesie szkolenia.

A czy można psa niechcący jedzeniem ukarać? O tym już niedługo.

Opracowanie: Lu Śmigaruk

Konsultacje behawioralne Online

online dog Wychodząc naprzeciw Waszym potrzebom w tym trudnym czasie oferujemy konsultacje ze specjalistą ONLINE.

Więcej szczegółów uzyskacie pisząc na This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. i zgłaszając problem.

Odwiedź Gabinet Dogoterapii

box-gabinet-dogoterpii Zapraszamy serdecznie do nowoczesnego Gabinetu Dogoterapii.

Gabinet mieści się przy ul. Piławskiej we Wrocławiu.

 

Skontaktuj się z nami

Pracujemy we Wrocławiu i okolicy

Dogfield
Ciepła 9/4F
50-524 Wrocław

tel: 609 322 635
tel: 661 432 535
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Copyright © 2014 Dogfield
Google+

W tej witrynie internetowej stosowane są pliki cookie w celu ułatwienia obsługi stron przez użytkownika. Korzystanie z witryny internetowej oznacza wyrażenie zgody na użycie plików cookie. Polityka Prywatnowści