Problem z kotem? Twój kot zachowuje się w niezrozumiały sposób i sprawia Ci kłopoty? W Catfield pomożemy Ci rozwiązać problemy z zachowaniem kota. Chcesz wiedzieć więcej o kotach? Zapraszamy do zapoznania się z ofertą dla kotów!

Praca ze zwierzętami wymaga doskonałego zrozumienia mechanizmów, przy pomocy których psy uczą się nowych zachowań lub też chcą zachowywać się w pożądany przez opiekunów sposób.
Budowanie zachowań to przede wszystkim korzystanie z metod takich jak warunkowanie klasyczne i warunkowanie instrumentalne, w których niebagatelne znaczenie ma wpływ konsekwencji jakie niesie za sobą powtarzanie jakiegoś zachowania przez zwierzę. Naszą rolą jako instruktorów i behawiorystów jest umiejętne wytłumaczenie tych mechanizmów oraz wprowadzenie ich w życie.

Szkolenie odbywa się metodami opartymi na pozytywnym wzmacnianiu zachowań pożądanych. Dążymy do nawiązania więzi przewodnika z psem, gdyż prawidłowa komunikacja i silna motywacja są gwarantem sukcesu w szkoleniu czworonogów. Przekazujemy wiedzę z zakresu „mowy ciała”, bo tylko jej znajomość umożliwia wzajemne zrozumienie przewodnika i zwierzaka, rokując owocną współpracą.
Szkolenie psów przynosi znacznie lepsze efekty, gdy jest prowadzone metodami pozytywnymi. Ważne jest opracowanie systemu motywacji dla każdego czworonoga, a więc stworzenie listy jego motywatorów i odpowiednie nimi zarządzanie, by stale zaskakiwać naszego pupila.

Oto najczęstsza lista nagród stosowanych w naszym szkoleniu psów:

 • w początkowym etapie szkolenia (warunkowanie nowej komendy) używamy głównie smakołyków,
 • w dalszej fazie szkolenia można wprowadzić dodatkowe nagrody jak:
  • zabawka/przeciągacz, wędka, wspólna zabawa,
  • spuszczenie ze smyczy, do swobodnego eksplorowania,
  • możliwość zabawy z innym psem,
  • pochwała ustna właściciela,
  • pieszczota, pochwała socjalna,
  • gryzak/kość, napełniona zabawka typu KONG czy kula smakula,
  • miska z jedzeniem/wodą,
  • ukrywanie i poszukiwanie zabawki/ patyka,
  • wspólne eksplorowanie terenu,
  • wyjście na spacer (w nagrodę za udaną sesję szkoleniową w domu),
  • dostęp do cennych miejsc, na co dzień niedostępnych,
  • wszystko inne, co w danej chwili jest dla zwierzęcia cenne.

Sesja szkoleniowa zawsze przeplatana jest krótkimi przerwami na zabawę, aby trening był zawsze kojarzony pozytywnie.

W pracy posiłkujemy się również klikerem, który pozwala zwierzęciu być odkrywcą oczekiwanych zachowań, buduje pewność siebie i zaufanie do przewodnika. Dodatkowo kliker kształtuje w pupilu nawyk powtarzania zachowań wyróżnionych nagrodą i pozwala mu zapamiętać te zachowania na trwałe.
Metoda klikerowa wykorzystywana jest głównie przy różnego typu zaburzeniach, lękach i fobiach, gdyż pozwala na nowo dotrzeć do zwierzęcia w czysto pozytywny sposób. Nieodzowna jest również przy nauce wszelkich nowych wymyślnych zachowań - sztuczek, czy też w stymulowaniu układu nerwowego u zwierząt starzejących się.
Niejednokrotnie pomocną metodą jest metoda kontrastowa, polegająca na umiejętnym łączeniu nagradzania i wygaszania zachowań w zrozumiały dla zwierzęcia sposób. Nie trzeba stosować awersji (siły fizycznej czy korekty), aby pupil poczuł się ukarany. W naszej praktyce stosujemy ignorowanie i karę psychologiczną, czyli de facto utratę korzyści lub nagrody wtedy, gdy sytuacja tego wymaga. Zwierzę uczy się szybko unikać zachowania, które spowodowało nieprzyjemne konsekwencje w postaci straty czegoś cennego lub spodziewanej nagrody. W szkoleniu stosujemy również uniemożliwienie, czyli blokadę kontynuowania jakiegoś nawykowego zachowania, jeśli jest ono niepożądane. Wtedy uczymy też zachowania alternatywnego, którego podjęcie spowoduje dla zwierzęcia wyraźne korzyści i zostanie nagrodzone.

W trakcie szkolenia psów rozwiązywane są również wszelkie bieżące problemy behawioralne pojawiające się na każdym etapie rozwoju zwierzaka.
Kursy prowadzone są w formie indywidualnej, co pozwala prawidłowo zgrać zespół przewodnik-pies i korygować ewentualne błędy w momencie, gdy nie są jeszcze nawykami. W rezultacie taka forma wpływa na uzyskanie szybszych efektów w szkoleniu psa. Wśród chętnych kursantów organizowane są zajęcia grupowe, które pozwalają na doszlifowanie zdobytych umiejętności przy większych rozproszeniach.

Rozwiązania, które stosujemy na co dzień mają charakter autorski i są wynikiem naszych doświadczeń.
Jesteśmy otwarte na predyspozycje każdego psa i indywidualnie dobieramy metodę i program szkolenia w oparciu o wypracowane standardy.

Bardzo ważne w naszej pracy ze zwierzętami jest umiejętne dobranie narzędzi szkoleniowych, w czym również pomagamy na każdym etapie nauki i sugerujemy zmiany, gdy zachodzi taka konieczność. Trafiają do nas psiaki, które mają bardzo silne złe nawyki smyczowe, a obroża lub szelki zostały już dość silnie skojarzone z ciągnięciem lub nawet agresją w stosunku do mijanych ludzi czy psów. Wtedy sugerujemy zmianę narzędzi i rozpoczęcie procesu nauki od nowa tak, aby nie popełnić błędów i zbudować nowe skojarzenia z wprowadzonym narzędziem szkoleniowym.

W sytuacjach silnego stresu lub pobudliwości oraz nieadekwatnej reaktywności możemy zastosować też techniki masażu Ttouch opartego na specjalnie opracowanych okrężnych ruchach dłoni oddziaływujących na konkretne partie ciała i receptory oraz wprowadzić klienta w świat relaksacyjnego masażu GaSa. Zdarza nam się zalecać posiłkowanie się narzędziami typu kamizelka uspokajająca albo bandażowanie dobrane indywidualnie do potrzeb zwierzęcia.

W terapii zaburzeń zachowań psów najważniejsze jest dla nas zbudowanie bardzo silnej relacji przewodnika i psa. Uczymy na każdym kroku zrozumienia sygnałów komunikacyjnych psa, akceptacji go takim jakim jest oraz uważności przewodnika tak, aby dostroił się do potrzeb psa tu i teraz, i umiejętnie go wspierał. Wzajemne zaufanie czworonoga i opiekuna to droga do dokonywania dobrych wyborów we wszelkich społecznych interakcjach i w życiu codziennym z pupilem.

W terapii behawioralnej psów i kotów zastosowanie mają jeszcze inne mechanizmy modyfikacji zachowań. Do najczęściej stosowanych należą przeciwwarunkowanie, nauka zachowań wykluczających-alternatywnych czy też starannie zaplanowane odwrażliwianie. W pracy z lękiem, frustracją czy agresją psów stosujemy bardzo pomocną technikę BAT, która czerpie z wyżej wymienionych metod ale również polega na umiejętnym rozpoznaniu nagrody funkcjonalnej dla psa. BAT to praca poniżej progu reakcji, tak długo jak zwierzę tego wymaga, czyli do momentu zbudowania zaufania, uspokojenia zwierzęcia oraz wypracowania nowych pożądanych nawyków w dotychczasowej problematycznej sytuacji.

Zdarza się również w pracy behawioralnej, że sięgamy do bogactwa naturalnych metod ziołolecznictwa, korzystamy z zaleceń zoofarmakognozji stosowanej czy terapii przy pomocy ekstraktów roślinnych dr Bacha. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów uspokajających, które również zalecamy jako jeden z elementów podjętej terapii behawioralnej mającej na celu modyfikacje zachowania problemowego.

Zawsze, gdy sytuacja tego wymaga, pozostajemy w ścisłej współpracy z lekarzem weterynarii, który oprócz podjętej terapii zaburzeń zachowania może ordynować dodatkowe leczenie farmakologiczne, gdy uzasadnia to złożoność problemu, natężenie prezentowanych zachowań problematycznych (lęk uogólniony, agresja) czy kwestia bezpieczeństwa zwierzęcia i jego otoczenia.

Wszystkie stosowane przez nas techniki i metody pracy ze zwierzętami mają naukowo potwierdzoną skuteczność. Stale też doskonalimy swój warsztat i poszerzamy metodykę pracy, aby pomóc w nawet najtrudniejszych przypadkach i poprawić znacząco dobrostan zwierzęcia, niwelować stres i budować pozytywną relację z opiekunem opartą na wzajemnym zrozumieniu i zaufaniu oraz bezpiecznym funkcjonowaniu w społeczeństwie.

Konsultacje behawioralne Online

online dog Wychodząc naprzeciw Waszym potrzebom w tym trudnym czasie oferujemy konsultacje ze specjalistą ONLINE.

Więcej szczegółów uzyskacie pisząc na This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. i zgłaszając problem.

Odwiedź Gabinet Dogoterapii

box-gabinet-dogoterpii Zapraszamy serdecznie do nowoczesnego Gabinetu Dogoterapii.

Gabinet mieści się przy ul. Piławskiej we Wrocławiu.

 

Skontaktuj się z nami

Pracujemy we Wrocławiu i okolicy

Dogfield
Ciepła 9/4F
50-524 Wrocław

tel: 609 322 635
tel: 661 432 535
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Copyright © 2014 Dogfield
Google+

W tej witrynie internetowej stosowane są pliki cookie w celu ułatwienia obsługi stron przez użytkownika. Korzystanie z witryny internetowej oznacza wyrażenie zgody na użycie plików cookie. Polityka Prywatnowści